

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.35 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Working Voltage | 15 V |
| Output Current | 40 mA |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50 nA |
| Zener Voltage | 15 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 50 µA |
| Reverse Current | 50 nA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 50 nA |
| Schedule B | 8541100050 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 10 mA |
Stock: 3677
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08372
Ext.Price$0.08372
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08372 | $0.08372 |
| 10 | $0.04186 | $0.41860 |
| 50 | $0.03775 | $1.88750 |
| 100 | $0.03405 | $3.40500 |
| 500 | $0.03150 | $15.75000 |
| 1000 | $0.02914 | $29.14000 |
| 3000 | $0.02695 | $80.85000 |
| 5000 | $0.02323 | $116.15000 |
